top of page

Zakres usług - współpracujmy razem

Zakres usług oraz proces budowy domu z elementów prefabrykowanych przedstawię na osi czasu, stworzyłem ją bazując na doświadczeniach z mojej praktyki. Rozpisałem kroki milowe jak w zaplanowany, świadomy sposób zrealizować Twoją inwestycję. Naszą współpracę możemy rozpocząć od samego początku Twojej drogi, jak i na kolejnych etapach. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę ze złożoności i możliwych komplikacji, które wymuszą zmiany w kolejności poszczególnych etapów. Trzeba być elastycznym, jednakże podstawą jest plan i harmonogram realizacji, gdzie w razie napotkanych problemów można wdrożyć program naprawczy i wrócić na właściwe tory.

Dla zobrazowania procesu w czasie pominąłem etap zakupu działki. Znalezienie odpowiedniego miejsca może zająć miesiąc, dwa, a nawet i więcej. W moim przypadku znalezienie idealnej działki zajęło trzy tygodnie - była to druga oglądana lokalizacja. Natomiast, podpisanie aktu notarialnego odbyło się dopiero rok później. Moim zadaniem będzie poznanie Twoich potrzeb, wymagań jakie musi spełnić lokalizacja, ekspozycja działki. Wykonam analizę rynku, wynegocjuję cenę, dopilnuję formalności.

ETAPY BUDOWY: DOM PREFABRYKOWANY                                       DOM MODUŁOWY

IMG_4483.jpg

1. TECHNOLOGIA 

Co do zasady rekomenduję wybór technologii prefabrykowanej lub technologii modułowej jako metodę budowy Twojego domu, pozwolą one na osiągnięciu wysokiej efektywności budynku. Na tym etapie skupimy się na wyborze pomiędzy technologią bazującą na prefabrykacji drewnianej, żelbetowej, stalowej lub hybrydzie. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii modułowej , co znacząco przyspiesza i tak już krótki proces wznoszenia budynku. 

2. BUDŻET

Wykorzystując stworzone przeze mnie narzędzia przygotujemy budżet Twojej inwestycji. Zostanie on podzielony na cztery zakresy: działka, budowa domu, ogród, wykończenie wnętrza. Wskażę szczegóły co każdy z zakresów powinien zawierać. Dzięki dostępowi on-line będziesz miał permanentną możliwość edycji budżetu, wszelkie Twoje zmiany decyzji co do danej pozycji budżetowej będą automatycznie uaktualniały całkowity koszy inwestycji.

Narzędzie budżetowe pozwoli Tobie na zaplanowane oraz świadome podejmowanie decyzji finansowych, co pozwoli utrzymać finanse w ryzach.

Z mojej praktyki mogę stwierdzić, iż skrupulatne podejście do budżetu ograniczyło nieprzewidziane koszty dzięki czemu poniesione koszty były niższe od planu o 6,1%.

3. PRODUCENT

Zarekomenduję producentów domu prefabrykowanego - domu modułowego. Przedstawię analizę producentów pod kątem ryzyka, ceny pod wybrany przez Ciebie projekt domu, technologii, doświadczenia oraz jakości.

Po wyborze producenta będę brał czynny udział w negocjacji ostatecznej ceny, umowy, harmonogramu oraz zakresu prac, sprawdzę ich podwykonawców. Warto zagłębić się w tzw. "standard budynku" danego producenta i rozważyć zmiany jakościowe, np. lepsza stolarka okien. Następnie zajmę się nadzorem, dopilnuję aby realizacja procesu projektowania, produkcji oraz montażu przebiegła zgodnie z harmonogramem oraz warunkami umowy.

W Twoim imieniu przejmę komunikację z producentem.

4. ARCHITEKTURA

Jest to bardzo istotny proces. Należałoby zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak m.in. ergonomia, energooszczędność, spójność, przestrzenność, ekspozycja, doświetlenie. Wychodzę z założenia, że Twój dom i jego otoczenie ma musi być "user-friendly" - urzędy rozumieją ten termin pod pojęciem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Etap projektowania architektury podzieliłem na trzy zakresy, gdzie poruszymy kwestie związane z:

Dom:

 Bryła budynku, elewacja, lokalizacja elektryki - oświetlenia, przyłączy hydrauliki, inteligentny dom, fotowoltaika, ładowarka aut, TV, kamery, internet, automatyka, itd.

Ogród:

Plan zagospodarowania terenu w tym elektryka, przyłącza, system retencji wody opadowej, mała architektura, taras, ogrodzenie, nawodnienie, nasadzenia roślin, doradzę jak założyć                            trawnik. 

Wykończenie:

Tutaj skupimy się na aranżacji wnętrza Twojego domu, szaf, kuchni, AGD/RTV, mebli, podłogi, drzwi, armatury, kominek/koza, itd., itp. Całościowe podejście ma odzwierciedlać oczekiwany przez Ciebie klimat domu.

W trakcie naszych spotkań poznam Twoje oczekiwania co do powyższych zakresów, następnie przedstawię wspólnie wypracowane propozycje. 

Nie należy zapominać o zakomunikowaniu wypracowanych przez nas rozwiązań architektonicznych producentowi domu. Przekazanie oraz nadzór nad implementacją danych wejściowych do projektu jest niezmiernie istotne, zmiany na etapie wznoszenia budynku generują niepotrzebne koszty i rozciągnięcie się harmonogramu projektu.

5. POZWOLENIE NA BUDOWĘ

W tym punkcie zawieram wszelkie działania związane z uzyskaniem pozwoleń, zaświadczeń, oświadczeń, uzgodnień od urzędów. Istotne jest, aby wymagać od projektanta dokumentów pozwalających na wyprzedzające zgłaszanie wszelkich wniosków do urzędów. Prz pilnuję, dopytam, popchnę Twoje tematy w urzędach. Brak koordynacji może znacznie wydłużyć harmonogram realizacji.

Część działań zbiegną się z etapem projektowania, bądź nastąpią dużo wcześniej, np. wystąpienie o prąd budowlany, uzyskanie warunków technicznych na przyłącza wod-kan, prądu, gazu. Ten etap wymaga dużo ważności i samoorganizacji, dlatego przygotowałem check listę dzięki której wszystko mam pod kontrolą. Otrzymujesz pozwolenie na budowę

6. EREKCJA

Ok, zaczyna się dziać na budowie! Dotarliśmy do przyjemnego dla oka etapu, wszystko zaczyna rosnąć. Rozpoczynają się roboty ziemne, wylewana jest płyta fundamentowa, trwa montaż konstrukcji domu, prace instalacyjne, wylewana jest posadzka, montowana stolarka okienna i drzwiowa, dekarz montuje obróbki blacharskie. Dom nabiera kształtów i kolorów, dużo się dzieje... i to właśnie w szybkim tempie tkwi szkopuł. Dużo spraw w stosunkowo krótkim czasie wymaga nadzoru i koordynacji, a z mojej praktyki wiem, że wykonawcy czasami nie nadążają, np. zamówienie stolarki okiennej, pokrycia dachowego na czas. Stąd dla zachowania tempa kontroluję harmonogram realizacji, nawet na tak podstawowym poziomie jak status zamówień materiałów. 

Czekają mnie również liczne inspekcje, odbiory, przygotowywanie protokołów niezgodności, badanie termowizyjne, badanie szczelności, uzyskanie certyfikatów i atestów od producenta, itd. 

Rekomenduję również rozpocząć równolegle prac nad zagospodarowaniem działki, po co mobilizować podwójnie sprzęt jak koparka jest już na placu budowy.

7. OTOCZENIE

Zagospodarowanie terenu rozpocznie się jeszcze przed zakończeniem budowy Twojego domu. Prace zostaną wykonane zgodnie z projektem, który już wcześniej opracowaliśmy. Dzięki temu prace mogą przebiegać w skoordynowany sposób, co się przełoży na optymalizację kosztów. Jeszcze przed zamieszkaniem w domu powstanie  podjazd, ogrodzenie, zostanie wyrównany teren, posiana trawa, a nawet ziemianka, wszystko to czego oczekujesz.

8. WYKOŃCZENIE WNĘTRZA

To jest taki trochę odrębny projekt do zaplanowania i skoordynowania. Jak każdy z etapów wymaga poświęcenia uwagi i jeszcze więcej wytrwałości na finiszu. Nie można spocząć na laurach. Kluczem do sukcesu jest sprawdzona ekipa, która może być od Ciebie lub z mojej rekomendacji.Jest to szczególny etap gdzie złapanie opóźnienia boli najbardziej z prostego powodu, wiem że myślami mieszkasz już w domu.

Na tym etapie współpracuję z kilkoma podwykonawcami, gdzie z wyprzedzeniem został ustalony harmonogram prac  oraz cena. Odbieram poprawność wykonanych prac, dokonuje rozliczeń za m2 lub ryczałt.

Oczywiście tutaj też optymalizujemy zadania i już pod koniec prac wykończeniowych zaczynamy intensywnie myśleć o pakowaniu i organizowaniu logistyki przeprowadzki do Twojego domu.

Po wszystkich pracach organizuję profesjonalne sprzątanie domu. 

9. PRZEPROWADZKA

Minęło około 12 miesięcy od podpisania umowy z producentem domu... Pozostaje Tobie poukładać rzeczy do szuflad i cieszyć się tą chwilą:)

Harmonogram
bottom of page